Ciprian Balanescu este noul campion national de triatlon

Publicat: 19 September 2011 Sporturi: Triatlon

Balanescu a reusit sa faca o cursa foarte buna, reusind sa isi adjudece titlul pe care l-a ratat anul trecut, dar pe care l-a mai castigat de 4 ori pana acum. Locurile 2 si 3 au fost ocupate de catre Alexandru Diaconu, proaspat intors de la Campionatele Mondiale de Triatlon din Las Vegas unde a ocupat locul 13 la categoria sa, si de Robert Gomoescu.

Sportivii romani au concurat si in cadrul Campionatului Balcanic de Triatlon, unde Ciprian Balanescu s-a clasat pe pozitia a 8-a, Alexandru Diaconu pe cea de-a 12-a si Gomoescu Robert pe cea de-a 13-a. Totodata, o intrecere pentru amatori s-a tinut in paralele cu cursele rezervate profesionistilor, unde la categoria Master s-a impus Claudiu Radu. Rezultatele complete le poti gasi pe site-ul Federatiei Romane de Ciclism.